Golf IV, 2001 mod 119 500 km, 16V, 105 HK:
Her om dagen begynte "Check" (Feil på avgass / motorstyring) lampen å lyse, ingen unormal oppførsel på motoren. Bilen ble parkert inne over natta. Luftfilteret ble tatt ut og rengjort (utan at jeg tror det har noe med saken å gjøre). Etter litt kjøring dagen etter slokker "Check" lampen. Det samme skjer igjen etter et par dager. I går var jeg på verkstedet å fikk skiftet regreim og fikk avlest feilkoden samtidig. Feil med varmeelement i lambdasonden. Feilen ble nullstillt, og lampen har ikke kommet på igjen ennå.
Iom at en lambdasonde koster neste 4000 og det er 2 stk hadde det hvert greit med noen tips før en ev må bytte disse.
Har åpnet alle kontakten og rengjort disse. Har målt motstanden på varmeelmentet bak. 4.8 ohm mellom 2 hvite ledere, er det nok motstand?
Finnes det noen måte å sjekke lambdasnoden på uavhengig av feilkodene i bilen?
Finnes det uorginale lambdasnoder? Vet Biltema har men de har max 4 ladninger. På den som sitter på manifoilen til Golfen er det 5 ledninger.
Må feilen nullstilles om den oppstår igjen?
Ellers noen tips / råd rundt lamdasnonde?