Hei, jeg har nylig kjøpt en 2004 mod. 316i sedan. Er veldig fornøyd med bilen på alle måter, men det er en ting som jeg ikke
får ut av hodet og det er at jeg tror motoren støyer mer enn den skal gjøre. Jeg har sammenliknet den med et par andre 316 med samme motortype (1,8 115 hk) og disse går mer "normalt".
Hadde bilen på BMW-verksted da jeg har garanti på bilen, egentlig var problemet at det røyk av motoren når den ble startet kald. De avfeide problemet (p.g.a. ikke betalende kunde fordi jeg har garanti?) med at dette er sikkert ikke var noe problem, men da de startet bilen dagen etter når den var kald fant de en utett o-ring slik at en dråpe olje dryppet ned på manifoilen og dermeg skapte røyken. Samtidig nevnte jeg den, etter min bedømmelse, unormalt harde motorlyden (litt snev av dieselmotorlyd), men det var selvfølgelig normalt at det var sånn. De påstod også at det sitter en nyere motor i min bil enn i en 2003-modell 316 som jeg sammenliknet lyden med, og det var
forklaringen på forkjellen i lyden på disse bilene. Så vidt jeg vet er det samme motor i disse bilene, begge er e46.
Vet at dette er vanskelig å synse noe om, men kanskje noen allikevel har noen tips om hva de tror det kan være?
Til opplysning har bilen gått 98000 km, ser ut til å være pent behandlet av forrige eier, og tilsynelatende ellers ingen problemer. Håper noen "vet" noe, på forhånd takk.