Dette var en impulsjobb, da kompisen min ikke ble helt fornøyd med finishen på bilen, etter at han selv prøvde å polerte cosworthen med maskin for tre uker siden. Jeg skulle egentlig være med han litt på jobben, men kom ikke før han var nesten ferdig med å rubbe. Som jeg var redd for hadde han ikke brukt de beste produktene kan du si. Han snakket om at han hadde brukt en Sonax rubbing på hvit pad fra clasern tipper jeg, samt at han hadde en polish fra proff serien til autoglym som skulle klare å fjerne 2000 korn pussepapir. Men med feil teknikk hjalp ikke det, enda han hadde riktig maskin også (Makita roterende).
Det var nok ingen fare for at han kom til å brenne lakken, da det gikk ganske vilt for seg med poleringa, og polish fløy veggimellom. Tenkte med meg selv at gjort er gjort, jeg rekker i alle fall ikke å gjøre noe med det han har gjort til utstillinga han skulle på dagen etter. Derfor tok jeg på meg å polere vingen hans som fortsatt manglet. Demonstrerte for han hvordan clay fungerte og satte i gang med MG#80 på polish pad. Den ble jo ganske bra, men mye dypere riper og en del swirls var igjen. La også på et lag med Pete's 53. Dette så helt greit ut, og eier var fornøyd med det resultatet.
Tok så bilen med inn i garasjen hans for å fjerne polish rester og legge på NXT tech wax. Men å fjerne polishrester på denne var ikke bare bare, da han hadde brukt bra med produkt under poleringstokten, og det lå vel ca 1 cm med polish i sprekker rundt om på bilen. Etter en liten stund var jeg nødt til å reise, og han skulle legge på NXT voksen selv så den var klar til dagen etter.
Møtte han på treffet dagen etter, der han kunne fortelle meg at han hadde drevet i nesten 3 timer til etter jeg reiste, bare med å legge på Tech Waxen :blink: Noe jeg ikke skjønner hvordan han klarte. Resultatet ble greit nok, men så klart med feil teknikk osv var det lite swirls han hadde klart å fjerne, samt at det hadde kommet en god del kjørespor.
Han var greit nok fornøyd, men etter et par dager fikk jeg telefon fra han om at det hadde kommet noen stygge rennemerker på nesten hele bilen hans, men ikke på vingen. Så på det, men klarte ikke å finne en god forklaring på hva det var, men det gikk lett bort om han tok en runde til med Tech Waxen.
Et bilde av rennemerkene
Da bestemte han seg for at det var bedre at jeg polerte bilen med de riktige produktene, og riktig teknikk, slik at den ble strøken til han skulle på Ford treff på våler.
Ble en del bilder, men de aller fleste ble smådårlige, men det er vel bedre enn ingenting
Hva ble så brukt denne gangen:
Clay
Riccardo clay
ONR lube
Lakk
Megs MG#105 på medium og small ull pute
Megs MG#80 på large, medium og small polish pute
IPA wipedown
CG Vertua Bond (bare på panser)
The gripper
Makita roterende
LSP
2x Meg's MG#16
Annet
Megs Trim Detailer
SV Pneu
SV Seal Feed
Megs NXT metal polish
Ferrobet rustvask
SV Felgkost
Grit Guard Pad Washer
Europris 500 W arbeidslys
Sony CyberShot DSC-W55
Bilberry 1:3
Meguiars Versa Angle Wheelface Brush
Masse MF
Prøvde meg frem med litt forskjellige comboer, og fant fort ut at det var snakk om ganske så myk lakk. Bilen er lakkert for ca 1 år siden, men det var en god del RDS i lakken, samt kjørespor, så fant ut at det enkleste var å gå på med MG#105 og ull (som utrolig nok la igjen en veldig pen nesten LSP klar overflate), for deretter å gå over med MG#80 på polish pute for å fjerne eventuelle kjørespor samt få opp glansen enda ett hakk.
Så til litt bilder
Slik så den ut når jeg fikk den.
Tålelig grei så den jo ut, på avstand.
Clay på bakfanger bak bakhjulene, mon tro hvordan all denne gummien har kommet hit :rolleyes:
Her lagde også Riccardo clayen merker i lakken. Bra den skulle korrigeres uansett
Så noen bilder fra inspeksjon av 1 år gammel lakk :huh:
Syntes jeg fant en metode som funket bra for å unngå for mye støv, samt at du kunne drive en stund med denne comboen:
Et par sprut med ONR blandet som clay lube på pad og panel.
Etter 105 på ull B)
Før
Etter (1 runde)
Før
Etter
Før
Etter
Før
Etter
Panser etter 105 og ull
Dårlig 50/50
(polish du ser over lyset, ikke riper)
Noen refleksjonsbilder
Baklyktene fikk seg også en runde!
Så var det tid for litt LSP, nemmelig Meguiars MG#16 B) Veldig fornøyd med denne selv!
Mens MG#16 fikk cure og herde, satte jeg i gang med SV Seal Feed på gummilister, og Megs Trim Detailer på plastikk.
(Dårlig bilde)
Buffe voks! Bare ikke lakken hadde vært så myk, hadde dette vært ren kosejobb...
Og slik ble det
Siden jeg også skulle behandle dekksider, tok jeg en kjapp vask av felger i samme slengen. Synes Bilberry funker fint til å vake både felger og dekk jeg
Etter Pneu!
Eksosen fikk seg først en runde med Ferrobet rustvask, etterfulgt av NXT metall polish.
Før
Etter (satt fortsatt noe gummi på potta, men det var ikke så farlig da det sikkert kom til å komme mer ganske fort)
Så til ferdig bildene
Det er nå noen få RDS igjen i fangere, da jeg ikke turte å legge så mye press på maskina der, i tilfelle jeg skulle brenne lakken. Ble også dessverre noen få swirls etter å ha buffet av voksen <_< Ellers er den helt ripefri, men med så myk lakk dukker det nok opp vaskeswirls ganske fort... Men må innrømme det, at det var gøy å polere en så strøken og gjennomført bil. Eieren har pusset opp denne i hele vinter, og med nybygget motor på ca 450 hk på hjula, går den ikke så verst heller
Men noe jeg ikke fikk dreisen på, var sinter clutchen som denne har :P Ikke veldig lett å kjøre bilen ut og inn av garasjen uten å enten å kvele motoren, eller spinne så møkka fyker
Uansett veldig godt fornøyd med denne jobben, men ser frem til å jobbe med litt hardere lakk igjen
Til slutt to filmer av hvordan vann reagerer på lakk behandlet med 2xMG#16 B)
![]()



LinkBack URL
About LinkBacks
). 






















































)




















































Svar med sitat